Mini pacynki dla najmłodszych

Pacynki są nam znane już od kilku pokoleń. Początkowo była to zwykła skarpeta naciągnięta na dłoń. Dzisiaj natomiast wybór jest ogromny. Możemy znaleźć wiele zwierząt, postaci z bajek i nierealnych stworzeń.

Funkcja pacynki zależy tylko od nas. Najczęściej służy jednak jako lalka teatralna, a w ruch wprawiana jest za pomocą dłoni aktora-animatora, na której się znajduje. Coraz bardziej popularne stają się jednak mini pacynki, które nakładamy zaledwie na palec. I do takich w szczególności chciałabym się odnieść.
Pacynki na palce są niewątpliwie jedną z najlepszych zabawek dla najmłodszych. Małe dzieci uwielbiają manipulować zabawkami, które zmieszczą im się w dłoni. Mini pacynki usprawniają zatem małą motorykę, ale także są wspaniałym środkiem dydaktycznym.

W jaki sposób można je wykorzystać?
Poniżej przedstawiam kilka zabaw dla dzieci z wykorzystaniem pacynek – zwierzaków.

1. Odgłosy zwierząt. 
Większość dzieci, zanim zacznie mówić, potrafi doskonale odwzorować głosy zwierząt. Nie ograniczajmy się jednak do „hał hał” czy „miał miał” i ćwiczmy z dziećmi również odgłosy nietypowe. Z pomocą idą nam pacynki, które ukazują wszelakie zwierzęta – od żaby, przez konia, do żyrafy. Ucząc dzieci odgłosów, manipulujmy przy tym pacynką. Dla dziecka nauka w tym wieku musi być przede wszystkim zabawą. Już po kilku powtórzeniach dziecko bezbłędnie dopasuje odgłos do trzymanej w dłoni pacynki.

2. Gdzie ukrył się lew? 
Zabawa idealnie nada się dla dzieci, które właśnie uczą się mówić i poznają zwierzęta. Rozrzućmy wszystkie pacynki na dywanie – im ich więcej, tym dłuższa zabawa! 🙂 Wystarczy, że będziemy mówić nazwę zwierzęcia lub wydawać jego odgłos, a zadaniem dzieci jest znalezienie odpowiedniej pacynki i podniesienie jej. Zabawa sprawdza się również w małych grupach – wtedy dochodzi rywalizacja, która czyni zabawę bardziej atrakcyjną. Musimy jednak pamiętać, by bardziej ambitne dzieci nie przyćmiły tych, które jeszcze nie do końca wiedzą, o co chodzi.

3. Gdzie ukrył się lew? – wersja dla dzieci starszych 
Dla starszych przedszkolaków poprzednia wersja może okazać się mało atrakcyjna. Dla nich możemy pochować pacynki w różnych miejscach i zabawić się w „ciepło-zimno”.

4. Który zwierzak uciekł z zoo?
Jest to zabawa statyczna, uspokajająca i ćwicząca u dzieci koncentrację i pamięć. Wystarczy, że ułożymy kilka pacynek na podłodze i damy dzieciom czas na zapamiętanie ich. Następnie dzieci zamykają oczy, a my zabieramy jedną pacynkę. Zabawa stara jak świat, więc chyba nie muszę tłumaczyć, jakie zadanie ma dziecko? 🙂

5. Zwierzaki biegają. 
Zabawa jest bardzo podobna do poprzedniej. Zamiast jednak zabierać zwierzaka – odkładamy go w inne miejsce. W tym wypadku dzieci muszą powiedzieć, które pacynki zmieniły swoje miejsca.

6. Pantomima. 
Chcecie pobawić się z dziećmi w pantomimę, ale one jeszcze nie potrafią czytać? Oczywiście, możecie powiedzieć im hasło na ucho, ale zawsze istnieje obawa, że dziecko nie usłyszy lub usłyszą wszyscy dookoła. Łatwiej będzie schować nasze pacynki do worka i pozwolić dziecku wylosować i nie pokazywać pozostałym. Zasady oczywiście ustalamy z dziećmi indywidualnie.

7. Kot w worku. 
Ta zabawa jest nieco trudniejsza i polecam ją raczej dla starszych dzieci (kl. I-III). Do worka chowamy tylko jedną pacynkę. Dziecko wkłada do worka dłoń (lub obie dłonie) i bez zaglądania do środka musi zgadnąć jakie zwierzątko schowało się w worku. Dlaczego zabawa jest trudna? Pacynki na palce są dość małych rozmiarów, a ich kształty niewiele się od siebie różnią. Dziecko musi mieć świadomość, że należy szukać szczegółów i manipulować pacynką tak długo, aż je znajdzie.

8. Raz, dwa, trzy, liczysz Ty!
Nasze pacynki mogą posłużyć nam także podczas nauki liczenia. Dzieci muszą bowiem uczyć się liczenia na konkretach, a palce mogą okazać się mało atrakcyjne na tym etapie. Spróbujcie więc przeliczać Wasze zwierzaki. Sprawdźcie co się stanie, gdy nagle schowacie jedną do pudełka. Dajcie dzieciom radość z matematyki. 🙂

9. Przedstawienie. 
Najbardziej znaną i powszechną zabawą do jakiej wykorzystuje się pacynki jest oczywiście teatr. Tu możemy wyróżnić jego różne odmiany, np. teatr samowolny, gdzie dzieci improwizują i na bieżąco same wymyślają scenariusz (takie zabawy można podpatrzeć w przedszkolu, gdy dzieci mają czas wolny). Dla dzieci starszych polecam wspólne pisanie scenariusza i krótkie przedstawienie, np. dla rodziców.

Pacynki, jak sami widzicie, są świetnym środkiem dydaktycznym, który możecie sprawić sobie niewielkim kosztem. Tego typu pacynki znajdziecie nawet w IKEA, a ja swoje kupiłam akurat na Aliexpress, gdzie są najtańsze.
Pacynki mogą też pomóc bardziej nieśmiałym dzieciom podczas aklimatyzacji w nowym miejscu lub przełamać ich strach przed mówieniem.

Zastosowań jak zawsze jest bardzo dużo i nie ma tu żadnych ograniczeń.

A do jakiej zabawy Wy wykorzystujecie pacynki najczęściej?

Polub i udostępnij 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *