Pokoje pełne zagadek

Escape Roomy biją w ostatnim czasie rekordy popularności wśród dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych. Czym jest ten fenomen XXI wieku? Czy warto wybrać się tam z najmłodszymi? Na czym polega zabawa i jaki pokój wybrać? Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w tym wpisie. Zapraszam zatem do lektury…

Skąd wzięła się popularność Escape Roomów? 
Pierwsze tego typu gry powstawały na komputer, a zadaniem gracza było rozwiązanie zagadki. Początkowo sam opis, później coraz bardziej realistyczna grafika sprawiły, że ludzie potrafili spędzać przed komputerem wiele godzin. Rozwiązywali zagadki, rebusy, układali wszystkie wskazówki w jedno, by tylko wydostać się z wirtualnego pomieszczenia. Przeszukiwanie pokoju odbywało się jedynie za pomocą myszki, co już budziło wiele emocji.
Jak możemy przeczytać na stronie www.lockme.pl (najlepszym serwisie poświęconym Escape Roomom) nikt nie spodziewał się jednak, że gra może stać się rzeczywistością.

„Nikt nie spodziewał się jednak, że rozwój tego typu gry przekroczy najśmielsze wyobrażenia jej użytkowników, gdyż wszystkim znany room escape przeistoczył się w real life room escape. Co oznaczało, że gra stała się naprawdę realna i gracz sprzed ekranu komputera mógł wejść osobiście do tajemniczego pokoju i spróbować swoich sił, sprawdzić, czy podoła zadaniu i ucieknie z pokoju przed wyznaczonym czasem”

Czy nie jest to za trudne dla dzieci?
Escape Roomy nadal są w fazie rozkwitu. Ich twórcy dbają o każdy szczegół i wymagania klienta. Z tego właśnie powodu mamy olbrzymi wachlarz możliwości wyboru, który z każdym dniem się powiększa. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. I tak mamy na przykład: horrory i thrillery (z reguły dla osób 16+), przygodowe i fantasy (nawet dla całych rodzin) oraz specjalnie dedykowaną kategorię „dla dzieci”. W niektórych pokojach dzieci mogą zostać same, w innych do dyspozycji mają animatora, a w jeszcze innych muszą znaleźć się pod opieką rodziców.

Jaka jest tematyka Escape Roomów dla dzieci?
Przeważnie są to Escape Roomy o tematyce bajkowej lub filmowej. Możemy stać się Kopciuszkiem albo Alicją i przenieść się do Krainy Czarów. Są także nawiązania do Alladyna, Smerfów czy Jasia i Małgosi. W każdej większej miejscowości znajdziemy także pokoje bardziej uniwersalne jak na przykład „Kraina Zagadek” w Katowicach czy „Fabryka Snów” w Bydgoszczy. W tym temacie nie ma żadnych ograniczeń. Im więcej tego typu pokoi, tym więcej pomysłów i nowych zagadek.

Jakie są plusy takiej formy spędzania czasu? 
Według mnie Escape Roomy mają naprawdę wiele plusów! Sama jestem fanką tego typu pokoi i chętnie wychodzę do nich z przyjaciółmi. Pokoje tego typu przede wszystkim stymulują naszą wyobraźnię, pozwalają na szybkie, ale zdecydowane działanie i zmuszają do myślenia. Ważnym aspektem jest także komunikacja. Zagadki wymagają od nas współpracy z pozostałymi osobami zamkniętymi w tym pokoju (grupy przeważnie liczą od 2 do 5 osób). Należy wymieniać się spostrzeżeniami, by osiągnąć wspólny cel – wydostać się z pokoju. Każdy Escape Room ma także określony czas na wyjście – z reguły jest to 60 minut, co pozwala na sprawdzenie, jak reagujemy pod presją czasu.

 

Z całego serca polecam taką formę spędzania czasu. Pozwólmy dzieciom i nam samym ruszyć czasem głową. Ciekawe przeżycia, świetna atmosfera i klimat sprawią, że zapamiętacie to wydarzenie na długo.
Ranking najlepszych pokoi oraz więcej informacji znajdziecie na wcześniej już wspomnianej stronie. Jeśli macie jakieś pytania – piszcie śmiało w komentarzach. Dajcie znać, czy byliście już w takim miejscu i opiszcie swoje wrażenia.
Ściskam.

Polub i udostępnij 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *